(nr 05) Numer piąty
Dodane przez Admin dnia 23 marzec 2005 20:34
Drodzy Czytelnicy i Pasjonaci Historii

Oddajemy do Waszych rąk kolejny numer "Gazety Rycerskiej". Tym razem poświęcona jest ona dwóm głównym zagadnieniom. Pierwsze z nich to krzyżowcy, drugi - skanseny i historyczne rekonstrukcje.

Zanim jednak zaprezentuję artykuły kolejnego numeru "Gazety Rycerskiej", chcę wszystkich zaprosić do Chwarszczan i tam zabrać w magiczną podróż w czasie, do pięknego i tajemniczego średniowiecza. W Chwarszczanach bowiem, na terenie dawnej komandorii, rozpoczynamy poszukiwania śladów templariuszy i joannitów na ziemiach polskich. Wiemy, że podobne projekty realizowane są w innych krajach, np. w ośrodku badań nad templariuszami w Coulommiers. My dołączamy się do tych działań. Może wspólnie doprowadzimy to dzieło do końca? Szczegółowe założenia projektu, opisuje Łukasz Orlicki w artykule "Tropem tajemnicy - rozpoczęcie projektu badawczego".
Wędrówkę tropem krzyżowców rozpoczniemy na Ziemi Świętej, gdzie powstały zakony rycerskie templariuszy, joannitów i krzyżaków. Błażej Skaziński w artykule "Dzieje zakonu templariuszy" wprowadzi nas w historię tajemniczych rycerzy Świątyni. Z Królestwa Jerozolimskiego udamy się do Hrabstwa Edessy - pierwszego państwa krzyżowców stworzonego na Bliskim Wschodzie. Poznamy jego historię, tajemnice świętych relikwii i pospacerujemy ulicami współczesnego miasta. Ze Wschodu, w ślad za zakonnymi rycerzami, udamy się do Polski. Wraz z archeologami spróbujemy odszukać ruin komandorii templariuszy i joannitów na naszych ziemiach. Ślady ich pobytu odkryto już w Rurce - o czym pisze dr Przemysław Kołosowski, w artykule "Tajemnice pewnej komandorii". Mamy nadzieję, że powyższym blokiem o krzyżowcach i templariuszach zainspirujemy naszych miłośników, odtwórców historii. Być może już czas wypełnić w naszym rodzimym ruchu re-enactors panującą lukę - pomiędzy miłośnikami wczesnego średniowiecza (Słowianie i wikingowie), a średniowiecznym rycerstwem. Kim? Oczywiście rycerzami z czerwonym krzyżem na płaszczu!

Na obecnym etapie rozwoju polskiego ruchu wczesnośredniowiecznego, coraz więcej grup planuje lub buduje własne grody lub skansenu. Postanowiliśmy przyjrzeć się tym rodzimym projektom oraz podpatrzeć, jak to robią nasi sąsiedzi. W artykule dra Błażeja Stanisławskiego zapoznamy się założeniami zagranicznych projektów skansenowych, zarówno słowiańskich, jak i wikińskich. Następnie przedstawimy projekty budowy skansenów realizowane obecnie we Wrocławiu oraz w Wolinie.

Rekonstrukcje historyczne to także tradycja morska - szkutnictwo i rejsy eksperymentalne. Postać człowieka, dla którego budowa replik słowiańskich łodzi stała się życiową pasją, poznamy w artykule Joanny Orłowskiej. Proponujemy również odwiedzenie niemieckiego Torgelow - gdzie powstaje pierwsza w Europie rekonstrukcja bałtyckiej kogi - 26 m długości okrętu z czasów Hanzy.

Nie zapominamy również o imprezach historycznych. Naszym słowiańskim i wikińskim wojom proponujemy podróż po kilku festiwalach zorganizowanych w tym roku, zarówno w Polsce, jak i w Danii, Szwecji oraz Norwegii. Polskie rycerstwo zapraszamy na turnieje na zamkach w Iłży i Będzinie. Już za rok odbędzie się największa europejska inscenizacja historycznej bitwy o Hastings - pisze o tym jej organizatorka Franciszka Juchnowicz.
Czas więc pakować tabory, szykować hełmy, miecze oraz kopie i ruszać pod Grunwald, złamać potęgę zakonnych rycerzy.

Ale wcześniej zapraszam do lektury nowego numeru "Gazety Rycerskiej".


Izabela Kwiecińska


Spis treści

Historia i źródła

Dzieje zakonu Templariuszy str. 3

Templariusze, czyli Ubodzy Rycerze Chrystusa, to jedno z najbardziej tajemniczych zgromadzeń zakonnych średniowiecza. Po części mnisi, po części rycerze, prowadzili bezwzględną walkę z niewiernymi w obronie miejsc związanych z życiem i działalnością Chrystusa. Ich wewnętrzna organizacja była odzwierciedleniem feudalnej drabiny, na szczycie której prym wiedli spokrewnieni z wielkimi tego świata.

Tropem Templariuszy i Joannitów str.6

Tajemnice pewnej komandorii str.10

Rycerze zakonu templariuszy przybyli w okolice Rurki w latach 30. XIII wieku.
W 2003 roku grupa archeologów, pod egidą dra Kołosowskiego dokonała interesujących odkryć na terenie komandorii.

Wystawa - Templariusze. Historia i mit str.13

Hrabstwo Edessy str.14

Wydarzenia, festiwale

Sezon na półmetku - ranking Festiwali Wikingów str. 17

Co trzeba zrobić, żeby zostać szefem Bractwa Wikingów? - mówi w rozmowie z Wiesławem Adamikiem, Stanisław Wdowczyk.
Bitwa pod hastings str.20

Wydarzenia, turnieje

Złoty miecz "Czarnego Rycerza" Czwarty już Turniej Rycerski o "Złoty Miecz Czarnego Rycerza" i łuczniczy o "Złotą Strzałę Kasztelanii" odbywający się tradycyjnie na Królewskim Zamku w Będzinie, ściągnął bractwa rycerskie z całej Polski. str.21

Zabawy i hulanki z czasów pogańskich str.22

I Najazd Barbarzyńców - wikingowie i Słowianie w Ogrodzieńcu. Gdzie dwóch się bije... str.24

Turniej rycerski na zamku w Iłży jest cykliczną imprezą odbywającą się od 1999 roku, której gospodarzem jest Bractwo Rycerskie Smocza Kompania..

Grunwald, czyli moje tam i z powrotem str.25

Rekonstrukcje

Siedziba dla wojownika, czyli jak zbudować skansen str.27

Rycerskie imprezy historyczne posiadają tę przewagę nad wczesnośredniowiecznymi festiwalami, że istnieje szereg zachowanych do naszych czasów zabytków z okresu średniowiecza. Również sukces festiwalu w Biskupinie można w dużej mierze przypisać scenografii w postaci zabudowy skansenowej.

Wczesnośredniowieczny gród we Wrocławiu str.30

Budowa wczesnośredniowiecznego grodu w XI wieku była procesem długotrwałym i stopniowym. Dziesięć wieków później, postawienie takiego obiektu trwało niecały miesiąc. W ten sposób we Wrocławiu powstał jedyny w swoim rodzaju obiekt, cofający odwiedzających w mroki wczesnego średniowiecza.

Wczesnośredniowieczny Wolin w lustrzanym odbiciu str.32

Rejsy eksperymentalne

Torgelow - ścieżka w czasie str.34

Rejs ku Bizancjum str.36

Trzy rekonstrukcje wczesnośredniowiecznych łodzi i kilka archeologicznych rejsów eksperymentalnych ma na swoim koncie Mieczysław Jusza z Wolina. Ukoronowaniem jego fascynacji i pracy, ma być "podbój" Konstantynopola.

Rozmowa

Najnowocześniejsza broń dawnego świata str.39

Poradnik

Ornamentowanie skóry str.42

Wśród miłośników odtwórców "żywej" historii coraz więcej osób zaczyna interesować się archeologią eksperymentalną i dawnym rzemiosłem. W związku z tym, pragniemy zaproponować naszym Czytelnikom nowy dział - Poradnik rzemieślnika.

Gadające kamienie str.43

Kręgi kamienne większości kojarzą się wyłącznie ze Stonehenge i wrzosowiskami Szkocji. Mało osób wie, że mamy je w Polsce m.in. w Grzybnicy pod Koszalinem.
Dwa razy w roku, 21 czerwca i 21 grudnia, kamienne kręgi Gotów stają się miejscem "pielgrzymek" radiestetów, białych magów i ludzi chorych.

Do raju - tylko osobno! str.46

Kalendarium

Kalendarz imprez rycerskich 2004 str.48