książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria kolekcje
Okres historyczny wiek XVI - XVIII
Rolka sztokholmska

Rolka sztokholmska

Skarb Zamku Królewskiego w Warszawie Zdańkowska M. Zamek Królewski
Rok wydania: 2019
ISBN: 978-83-7022-255-0

Oprawa: twarda
Ilość stron: 108
Wymiary: 280 x 190

Dostępność: Na półce

42.00 zł


Album towarzyszący wystawie w Zamku Królewskim pt. "Król się żeni! Rolka sztokholmska - skarb Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum".
Rolka sztokholmska, niezwykle cenny zabytek przedstawiający wjazd orszaku ślubnego arcyksiężniczki Konstancji Austriaczki i króla Zygmunta III do Krakowa 4 grudnia 1605 roku, jest bardzo rzadko prezentowana publicznie. Fryz o długości ponad 15 m miał pierwotnie formę rulonu. Trafił do Szwecji prawdopodobnie jako zdobycz wojenna w czasach potopu szwedzkiego.
Album zawiera bardzo szczegółowe opisy poszczególnych części Rolki, będącej najznakomitszym dokumentem ikonograficznym polskiego obyczaju na początku XVII wieku, ilustracją królewskiego ceremoniału, świata dyplomacji i zwyczajów panujących wśród ówczesnej szlachty i mieszczan. Zabytek został przekazany w darze Zamkowi Królewskiemu w 1974 roku. Publikacja przygotowana z okazji inauguracji Roku Wazowskiego prezentuje i opisuje (także w jęz. ang.) wszystkie zachowane do dzisiaj fragmenty Rolki.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania