książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria armie i żołnierze
Okres historyczny II Wojna Światowa
Siła bojowa. Wehrmacht i US Army w latach 1939–1945

Siła bojowa. Wehrmacht i US Army w latach 1939–1945

van Creveld M. Tetragon
Rok wydania: 2021
ISBN: 978-83-66687-08-0

Oprawa: twarda
Ilość stron: 178
Wymiary: 165 x 235

Dostępność: Na półce

49.90 zł


Urodzony w 1946 r. w Holandii, od 1950 r. mieszkający w Izraelu Martin van Creveld, to jeden z najbardziej prominentnych naukowców zajmujących się strategią i historią wojskowości.
Wykładowca najważniejszych uczelni cywilnych i wojskowych świata zachodniego znany jest z niekonwencjonalnego podejścia do utartych twierdzeń i „żelaznych” ustaleń. W kilkudziesięciu książkach, m.in. Dowodzenia na wojnie, Żywiąc wojnę – Logistyka od Wallensteina do Pattona, często stawia tezy na pierwszy rzut oka zaskakujące, które – podparte mocną argumentacją – po bliższym przyjrzeniu każą się zastanowić nad klasycznym podejściem do wojny, jej teorii i historii.

Siła bojowa. Wehrmacht i U.S. Army 1939-45, to analiza trudnego do uchwycenia i skwantyfikowania elementu działań w sferze militarnej, czyli czynnika ludzkiego. Tytułowa „siła bojowa”, traktowana jest nie jako suma liczebności, nasycenia środkami technicznymi czy umiejętności operacyjnych, lecz jako efekt zarządzania zasobami ludzkimi w wielu różnych aspektach. Creveld bierze pod lupę i analizuje zarówno pojęcia nieostre (czy to Niemcy czy Amerykanie są bardziej wojowniczą społecznością?, na ile medale są ważne dla morale wojska?), jak i jasno zdefiniowane procedury (kształcenie i nagradzanie oficerów, uzupełnianie jednostek bojowych, radzenie sobie ze stratami psychiatrycznymi).

To odmienne od zwyczajowego podejście prowokuje do głębszego zrozumienia przebiegu II wojny światowej. Książka Martina van Crevelda skierowana jest nie tylko do osób interesujących
się historią wojskowości i strategią, ale też do wszystkich zainteresowanych psychologią, socjologią, jak też sposobami działania i zarządzania różnymi typami organizacji.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania