książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria archeo , czasy starożytne , mity i religie
Okres historyczny starożytność
Tekstylia w Nowym Testamencie

Tekstylia w Nowym Testamencie

Rambiert-Kwaśniewska A. Wyd. Papieskiego Wydziału Teologicznego
Rok wydania: 2023
ISBN: 978-83-66545-39-7

Oprawa: twarda
Ilość stron: 196
Wymiary: 145 x 205

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

63.00 zł


„Tekstylia w Nowym Testamencie” to monografia poruszająca temat dotychczas marginalizowany. Autorka omawia surowce tekstylne, tkaniny i powstałe z nich elementy stroju, analizując kolejne grupy ksiąg Nowego Testamentu. Obficie nawiązuje do fragmentów Pisma Świętego, wskazując, jakie terminy zostały zastosowane w tekście oryginalnym i co oznaczają.

Co miał na myśli św. Łukasz, gdy opisywał człowieka ubranego „w purpurę i bisior”? Jak pierwsi chrześcijanie odbierali informację, że Jan Chrzciciel nosił odzienie z sierści wielbłądziej przewiązane skórzanym pasem? Jakie znaczenie miało odrzucenie płaszcza przez Bartymeusza? O tym wszystkim dowiemy się z publikacji dr Anny Rambiert-Kwaśniewskiej wydanej w serii Bibliotheca Biblica.

„Monografia zabiera czytelnika w swoistego rodzaju podróż do realiów świata czasów Nowego Testamentu. Może niejeden raz przyjdzie mu skonfrontować to, co czyta, z osobistymi wyobrażeniami, które ukształtowała sztuka, przez wieki ilustrująca stroje biblijnych bohaterów. Ale właśnie także dzięki temu ta podróż staje się jeszcze bardziej fascynująca”.

ks. dr hab. Paweł Podeszwa, prof. UAM

„Autorka pokazuje dużą wiedzę merytoryczną, obeznanie z tematem, z językami biblijnymi, w tym przypadku zwłaszcza z greką Nowego Testamentu. Analizowane terminy tekstyliów, strojów i szat są objaśniane nie tylko od strony filologicznej, ale także historycznej i kulturowej, dając pełniejszy obraz noszonych wówczas strojów i ich elementów”.

dr hab. Marcin Majewski, UPJPIIOferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania