książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria biografie i wspomnienia
Okres historyczny przekrojowe
Trocki Upadek rewolucjonisty

Trocki Upadek rewolucjonisty

Patenaude B.M. Dolnośląskie
Rok wydania: 2010
ISBN: 978-83-245-8976-0

Oprawa: miękka
Ilość stron: 430
Wymiary: 135 x 205

Dostępność: Na półce

33.00  24.00 zł


Lew Trocki - bliski współpracownik Lenina obdarzony charyzmatyczną osobowością. Niewielu polityków XX wieku wzbudziło tyle emocji i kontrowersji co ten rosyjski rewolucjonista. Jego historia - spektakularny wzlot i upadek oraz okrutna śmierć w 1940 r. - wywołała ogromne zainteresowanie światowej opinii publicznej.
Bertrand Patenaude opisuje ostatnie lata życia Trockiego w Meksyku, ale wraca też do czasów, gdy był on młodym marksistą, bohaterem rewolucji październikowej i dowódcą Armii Czerwonej. Czytelnik poznaje tragiczne losy Lwa Trockiego jako wygnańca ze stalinowskiego ZSRR i "odszczepieńca", który stał się celem zabójców z tajnej policji, działającej na zlecenie Kremla.
Autor odtwarza emocjonujące debaty, które liberałowie i komuniści całego świata toczyli na temat procesów moskiewskich, oraz kontrowersyjne przesłuchania, mające zweryfikować zarzuty stawiane Trockiemu przez Sowietów. Nie zabrakło też wątku romansowego, w którym Patenaude opisuje relacje Trockiego ze znaną malarką Fridą Kahlo, żoną jego przyjaciela.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania