książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria fortyfikacje i podziemia
Okres historyczny przekrojowe
Wolfschanze - las, beton i miny

Wolfschanze - las, beton i miny

Perzyk B. Militaria Bogusława Perzyka
Rok wydania: 2014
ISBN: 978-83-907405-4-6

Oprawa: miękka
Ilość stron: 234
Wymiary: 170 x 240

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

42.00 zł


Wśród kilkunastu miejsc w Europie, przygotowanych do ukrycia polowego stanowiska dowodzenia centralnych władz III Rzeszy, główną rolę odegrał obiekt o kryptonimie "Wolfschanze", czynny w latach 1941-1945 w Gierłoży koło Kętrzyna.
W niemieckich planach miał pełnić służbę tyłową przez drugą połowę 1941 r. Jednak fiasko podboju ZSRR i utrata inicjatywy w wojnie sprawiły, że Hitler i jego najbliżsi współpracownicy najwięcej czasu w latach światowego konfliktu, nie licząc Berlina, spędzili w lesie gierłoskim. W czasie wojny dokonano rozbudowy całego kompleksu. Wzmocniono też kosztowny i nieustannie angażujący kilka tysięcy ludzi system ochrony stanowiska, obejmujący jego garnizon i fortyfikacje, a także lotnisko oraz pozycje artylerii przeciwlotniczej i wojsk radiotechnicznych. Ostatnim etapem rozbudowy była budowa umocnień do odparcia szturmu Armii Czerwonej.
Niniejsza publikacja jest pierwszym opracowaniem, które odsłania takie właśnie oblicze "Wolfschanze" i jednocześnie ujawnia dzieje tego obiektu w polskich rękach do 1958 r., zanim stał się dostępną dla wszystkich atrakcją turystyczną.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania