książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Współczesne konflikty zbrojne

Nakład wyczerpany!

Współczesne konflikty zbrojne

Łoś R., Regina-Zacharski J. PWN
Rok wydania: 2010
Seria: Stosunki międzynarodowe
ISBN: 978-83-01-16354-9

Oprawa: miękka
Ilość stron: 456
Wymiary: 165 x 235

Dostępność: Niedostępna

55.00 zł


Współczesne konflikty zbrojne to próba odpowiedzi na pytania o związki, współzależności i przyczyny konfliktów zbrojnych. Autorzy postrzegają je jako integralny element stosunków międzynarodowych w wymiarze globalnym. Analizują dynamikę zmian oraz uwarunkowania geograficzne konfliktów zbrojnych w ostatnim dwudziestoleciu. Przedstawiają również międzynarodowe instrumenty przeciwdziałania wojnie i konfliktom.
Część I pracy obejmuje najważniejsze zagadnienia teoretyczne oraz prawne dotyczące konfliktów zbrojnych i wojen we współczesnym świecie (1992–2009). Część II zawiera syntetyczne analizy kilkunastu konfliktów z całego świata. Są to: wojna domowa w Somalii, ludobójstwo w Rwandzie, „diamentowa wojna” w Sierra Leone, konflikt w Sudanie, wojna z Czadem, Etiopia – Erytrea: wojna o pogranicze, druga wojna w Zatoce Perskiej, wojna w Afganistanie, wojna w Bośni i Hercegowinie, Kosowo jako przykład interwencji humanitarnej i jej konsekwencji, konflikt na Bliskim Wschodzie, druga wojna w Libanie, konflikt o Górski Karabach, konflikt w Gruzji, wojna domowa w Kolumbii.

Książka ilustrowana mapami oraz materiałami Uppsala Conflict Data Project (UCDP) Wydziału Badań nad Pokojem i Konfliktami uniwersytetu w Uppsali (Szwecja) oraz The Peace Research Institute w Oslo (Norwegia). Praca zawiera również pełny tekst Karty Narodów Zjednoczonych.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania