książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria biografie i wspomnienia
Okres historyczny przekrojowe
Z rozstrzelanego miasta

Z rozstrzelanego miasta

Filipowicz R. Via Nova
Rok wydania: 2017
ISBN: 978-83-6402-536-5

Oprawa: twarda
Ilość stron: 448
Wymiary: 145 x 210

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

42.00  17.90 zł


Wspomnienia Ryszarda Filipowicza, żołnierza AK, z urodzenia wilnianina, rozpoczynają się w listopadzie w 1945 roku, kiedy rodzina Filipowiczów przybyła z Kresów do zrujnowanego Wrocławia i rozpoczęła trudny proces organizowania sobie nowego życia. Relacja Autora, naocznego świadka pierwszych, pionierskich dni polskiego miasta, potem jego odbudowy i budowy, jest bezcennym dokumentem.
Późniejsze lata życia Autora są nie mniej interesujące. Człowiek o rozlicznych zainteresowaniach, lotnik szybowcowy, podróżnik, filmowiec-amator, na każdym z pól działalności intensywnie angażował się i odnosił sukcesy, nie dając się stłamsić wrogiemu mu systemowi komunistycznemu.
Opowieść doprowadzona jest do końca lat 70., ale nawiązuje też w addendum do czasów współczesnych. Obecnie Ryszard Filipowicza, jako emeryt, nie zaprzestał społecznej aktywności. Jest prezesem Dolnośląskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Publikacja jest bogato ilustrowana fotografiami archiwalnymi, w większości z archiwum rodzinnego, co poszerza jej przekaz dokumentalny i pogłębia autentyzm relacji.
Książka wydana została w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego prowadzonego przez Urząd Miejski Wrocławia.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania