książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Zamki w Polsce u progu nowych czasów. Transformacje i fundacje w XV w.

Zamki w Polsce u progu nowych czasów. Transformacje i fundacje w XV w.

Bocheńska A. (red.), Mrozowski P. (red.) Zamek Królewski
Rok wydania: 2023
Seria: Colloquia Casternsia
ISBN: 978-83-70223-17-5

Oprawa: miękka
Ilość stron: 296
Wymiary: 165 x 235

Dostępność: Na półce

91.00 zł


Kolejny tom serii Colloquia castrensia poświęcony jest zagadnieniom związanym z murowanym budownictwem obronnym i rezydencjonalnym w XV w. na ziemiach polskich.

Okres ten charakteryzował się intensywnym rozwojem budownictwa, w którym zaobserwowano nowe trendy. Podstawowym materiałem budowlanym była cegła, jednak coraz chętniej wykorzystywano budulec kamienny. Przekształceniu uległy mury miejskie zaopatrywane od 2. połowy XV w. w baszty wysunięte poza linię oraz wieloboczne lub okrągłe barbakany. Z końcem stulecia coraz wyraźniejsze w rodzimym budownictwie były renesansowe wpływy docierające z Włoch, szczególnie widoczne w Polsce południowej.
Ta wielowątkowa tematyka zapewnia szczególnie bogaty i ciekawy ma¬teriał do prac badawczych. Publikacja Zamki w Polsce u progu nowych czasów. Transformacje i fundacje w XV w. to próba spojrzenia na wybrane zagadnienie od strony społeczno-ustrojowej, archeologiczno-architektonicznej, historycznej i militarnej.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania