książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria warsztat , Ziemia Obiecana
Okres historyczny przekrojowe
Zapisana pamięć. Najcenniejsze i najciekawsze materiały archiwalne Archiwum Państwowego w Łodzi

Zapisana pamięć. Najcenniejsze i najciekawsze materiały archiwalne Archiwum Państwowego w Łodzi

praca zbiorowa Archiwum Państwowe w Łodzi
Rok wydania: 2023
ISBN: 978-83-947168-2-0

Oprawa: twarda
Ilość stron: 136
Wymiary: 210 x 300

Dostępność: Na półce

68.00 zł


Album pt. Zapisana pamięć. Najcenniejsze i najciekawsze materiały archiwalne Archiwum Państwowego w Łodzi został przygotowany z okazji setnej rocznicy podpisania przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego dekretu o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami.

lbum zawiera reprodukcje blisko 150 archiwaliów z zasobu Centrali łódzkiego Archiwum. Ułożono je w porządku chronologiczno-rzeczowym i zaprezentowano w siedmiu działach odpowiadających epokom i okresom historycznym: średniowiecze, nowożytność, XIX wiek, I wojna światowa, 20-lecie międzywojenne, II wojna światowa, okres powojenny. Przyjęty przez autorów taki właśnie układ archiwaliów pozwala czytelnikowi prześledzić, jak zmieniała się forma dokumentu na przestrzeni kilkuset lat. Wśród wybranych materiałów można znaleźć: dokumenty pergaminowe, poszyty i księgi, akta pisane i maszynopisy, materiały ikonograficzne, kartografię, dokumentację techniczną oraz druki ulotne. Dzięki temu prezentowany wybór oddaje złożoność, różnorodność i bogactwo zasobu Archiwum Państwowego w Łodzi, który stanowi kopalnię wiedzy dla badaczy, mogących poszukiwać w nim informacji do historii życia społecznego, gospodarczego, kulturalnego i politycznego, przede wszystkim Łodzi i regionu łódzkiego, ale także innych miejscowości z terenu centralnej Polski.

Cześć albumową poprzedzają: słowo wstępne Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dr. Pawła Pietrzyka oraz „Wprowadzenie”, w którym autorzy publikacji przybliżyli historię i zasób łódzkiego Archiwum oraz scharakteryzowali wybrane materiały archiwalne.

Warto podkreślić, że wydawnictwo Zapisana pamięć. Najcenniejsze i najciekawsze materiały archiwalne Archiwum Państwowego w Łodzi jest pierwszą tego typu publikacją, przybliżającą w atrakcyjnej albumowej formie zasób APŁ.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania