książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria wojny, batalie, potyczki
Okres historyczny I Wojna Światowa
Zapomniany sojusznik kajzerowskich Niemiec

Zapomniany sojusznik kajzerowskich Niemiec

Armia Bułgarska w czasie pierwszej wojny światowej Faszcza D. Napoleon V
Rok wydania: 2015
ISBN: 978-83-7889-339-4

Oprawa: twarda
Ilość stron: 254
Wymiary: 170 x 240

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

65.00  55.00 zł


Pierwsza wojna światowa funkcjonuje w zbiorowej pamięci przede wszystkim jako seria krwawych walk prowadzonych na Froncie Zachodnim i Wschodnim. Jednak konflikt ten swoim zasięgiem objął również inne regiony świata, a w jego orbicie znalazło wiele krajów, nie wyłączając państw położonych na Bałkanach. Wśród nich znalazło się Królestwo Bułgarii, które jesienią 1915 r. przystąpiło do wojny po stronie Państw Centralnych.
Niniejsza książka jest pierwszą w historiografii polskiej próbą przedstawienia udziału Armii Bułgarskiej w pierwszej wojnie światowej. Na podstawie źródeł i zgromadzonej literatury przedmiotu autor zaprezentował przebieg walk prowadzonych przez wojska bułgarskie w okresie od 1915 do 1918 r. Charakterystyka zmagań wojennych została przy tym wzbogacona o opis kształtowania się wojskowości bułgarskiej w czasach nowożytnych (od 1877 r. do 1915 r.) oraz analizę przyczyn i skutków decyzji o włączeniu się do konfliktu. Wysiłek zbrojny Bułgarii został ukazany na tle jej wyjątkowo złożonej sytuacji społecznej i gospodarczej, która miała znaczny wpływ na rezultat walk toczonych na froncie bałkańskim.
Książka ukazuje się w setną rocznicą przystąpienia Bułgarii do pierwszej wojny światowej.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania