książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Zarys dziejów sokolstwa niżańskiego (1903–1939)

Zarys dziejów sokolstwa niżańskiego (1903–1939)

Kutyła K. Niżańskie Centrum Kultury Sokół
Rok wydania: 2021
ISBN: 978-83-956680-2-9

Oprawa: twarda
Ilość stron: 142
Wymiary: 200 x 260

Dostępność: Na półce

56.00 zł


Monografia wpisuje się w nurt badawczy, który jest coraz częściej obecny w pracach historycznych, wpisując się w tematykę „małych ojczyzn”. Publikacja przybliża dzieje Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Nisku, które miało nieoceniony wkład w rozwój sportu, było wspaniałym animatorem działań kulturalnych, a przede wszystkim wychowało szeregi niżańskiej młodzieży w duchu patriotycznym, która zdała egzamin w walkach o odzyskanie niepodległości Polski.

Tło dla opowieści o działalności niżańskiej organizacji stanowi historia powstania, działalności i idei przyświecających ruchowi sokolemu na ziemiach polskich. Z kolejnych kart dowiedzieć się można, jak wyglądały początki ruchu sokolego w Nisku, jak rozwijała się działalność stowarzyszenia na niwie sportowej, kulturalno-oświatowej i patriotycznej.

W publikacji przedstawione są wiadomości, do których dotarli dotychczasowi badacze tematu oraz fakty ustalone niedawno, dzięki owocnym poszukiwaniom poczynionym w archiwalnej prasie. Mimo, że ocalało niewiele materiałów źródłowych, udało się wypełnić kilka białych plam i naszkicować pełniejszy obraz niżańskiej organizacji. Podróż w czasie ułatwiają liczne fotografie ilustrujące przedstawiane treści.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania