książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Zawichost 1205

Zawichost 1205

Foryt A. Bellona
Rok wydania: 2020
Seria: Historyczne Bitwy
ISBN: 978-83-11-16067-5

Oprawa: miękka
Ilość stron: 260
Wymiary: 125 x 195

Dostępność: Na półce

32.90 zł


Kolejna pozycja z serii "Historyczne bitwy"

Bitwa pod Zawichostem, stoczona w 1205 roku przez wojska książąt Leszka Białego i Konrada Mazowieckiego z Rusinami pod wodzą księcia halicko-włodzimierskiego Romana Mścisławowicza, była jednym z najważniejszych starć okresu rozbicia dzielnicowego w Polsce. Był to jeden z kluczowych epizodów rozpoczętej wiele lat wcześniej wojny o dominację nad Galicją, Wołyniem i wschodnią Małopolską. Bitwa zakończyła się zwycięstwem oddziałów polskich i śmiercią Romana na polu bitwy.
Do walki o schedę po nim włączyli się zwycięski Leszek Biały i król Węgier Andrzej II. Próbą kompromisu było założenie Królestwa Galicji, którego tron objęła para małoletnich monarchów – węgierski królewicz Koloman i Salomea, córka Leszka Białego. Chociaż ten twór szybko upadł, stał się podstawą późniejszych roszczeń Habsburgów do obszarów, z których po rozbiorach Polski utworzono austriacką prowincję Galicję i Lodomerię.
Artur Foryt przedstawia okoliczności i przebieg konfliktu polsko-ruskiego oraz wojskowość w naszej części Europy na przełomie XII i XIII wieku.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania