książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Zespół klasztorny franciszkanów i klarysek w Gnieźnie

Zespół klasztorny franciszkanów i klarysek w Gnieźnie

Pasiciel S. Muzeum Początków Państwa Polskiego
Rok wydania: 2005
ISBN: 83-921201-3-2

Oprawa: miękka
Ilość stron: 232
Wymiary: 215 x 305

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

60.90  18.90 zł


Monografia dotycząca dziejów gnieźnieńskiego zespołu kościelno-klasztornego zakonów franciszkanów i klarysek – od XIII po XX wiek. Praca z zakresu historii, historii sztuki i architektury. Wydana w atrakcyjnej formie albumowej (kolorowe zdjęcia, ryciny, plany, szkice archiwalne i inne).
Architektura zespołu klasztornego franciszkanów i klarysek z kościołem Wniebowzięcia Panny Marii i św. Antoniego wraz przyległym do niego oratorium klarysek w Gnieźnie nie doczekała się wcześniej monograficznego opracowania. Kompleks klasztorny w Gnieźnie stanowi jedyny w Polsce przykład zrealizowanego programu architektonicznego uwzględniającego w założeniu budowli kościelno-klasztornych współistnienie męskiej i żeńskiej linii zakonu franciszkańskiego. Rozbiórka klasztoru klarysek na polecenie władz pruskich w końcu lat sześćdziesiątych i początku siedemdziesiątych XIX wieku sprawiła, że przedmiotem zainteresowania badaczy architektury stały się do dziś istniejące, silne zbarokizowane elementy założenia klasztornego: z kościołem franciszkanów i oratorium klarysek. Zawsze jednak problem architektury tych budowli traktowany był w sposób pobieżny i rozpatrywany na marginesie innych bardziej ogólnych zagadnień.
Książka Stanisława Pasiciela zmienia ten obraz, umieszczając zespół klasztorny w Gnieźnie w szerokim kontekście rozwoju budownictwa franciszkanów w Polsce i Europie od okresu średniowiecza. Pracę wzbogacono o 195 ilustracji.
Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania