Użytkowników Online |
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online
Zarejestrowanych: 3,881
Najnowszy Użytkownik: baxakem
|
|
Artykuły: Gazeta Rycerska |
(nr 01) Numer pierwszy
Rycerza wyróżnia honor - twierdzi wybitny mediewista, prof. Henryk Samsonowicz...
(nr 02) Numer drugi
Miecz katowski - próba opisania narzędzia...
(nr 03) Numer trzeci
Bitwa pod Grunwaldem; Ogrody średniowieczne, Kobiety w bractwach...
(nr 04) Numer czwarty
Ten numer poświęcamy w szczególny sposób miłośnikom kultury wczesnego średniowiecza...
(nr 05) Numer piąty
Poświęcony dwóm głównym zagadnieniom. Pierwsze z nich to krzyżowcy, drugi - skanseny i historyczne rekonstrukcje...
(nr 06) Numer szósty
Archeolodzy na tropach tajemnic templariuszy
(nr 07) Numer siódmy
Oddajemy do Waszych rąk pierwszy numer Gazety w Nowym Roku. Z nadzieją, że tematyka, którą poruszamy jest dla Was interesująca, inspirująca i pomocna w rozwoju wspólnej pasji - odtwarzania historii.
(nr 08) Numer ósmy "Gazety Rycerskiej"
Oddajemy do Waszych rąk kolejny numer Gazety Rycerskiej, z nadzieją, że tematyka, którą poruszamy jest dla Was interesująca, inspirująca i pomocna w rozwoju wspólnej pasji odtwarzania historii.
(nr 09) Numer dziewiąty "Gazety Rycerskiej"
Wzrastające wymagania Czytelników Gazety Rycerskiej dotyczą nie tylko zakresu i aktualności tematyki poruszanej na jej łamach...
(nr 10) Numer dziesiąty "Gazety Rycerskiej"
Jak ten czas leci… niedawno przygotowaliśmy dla Was pierwszy numer „Gazety Rycerskiej”, a już jesień za pasem i koniec sezonu…
Tematyka tego numeru, jak wszystkich pozostałych poświęcona jest m.in. średniowieczu – czasom niezwykłym. Z jednej strony okrutnym, z drugiej, magicznym.
(nr 11) Numer jedenasty "Gazety Rycerskiej"
Szanowni Rycerze, Wojowie i Wy nasi Cywilni Czytelnicy - oddajemy do Waszych rąk pierwszy numer Gazety Rycerskiej w Nowym Roku. Z nadzieją, że tematyka, którą poruszamy jest dla Was interesująca, inspirująca i pomocna w rozwoju wspólnej pasji - odtwarzania historii.
(nr 12) Numer dwunasty "Gazety Rycerskiej"
Między idealizowaną historią starożytnego Rzymu, a epoką renesansu, ciągnie się tysiąc lat określanych mianem „czarnej dziury” w dziejach ludzkości. Średniowiecze przez wielu postrzegane jest jako czasy upadku, ciemnoty i fanatyzmu. Ale to właśnie wtedy rodziła się cywilizacja, której spadkobierczynią jest współczesna Europa.
(nr 13) Numer trzynasty "Gazety Rycerskiej"
Raz do roku w niewielkiej wiosce Grunwald i okolicy, czas cofa się o kilkaset lat wstecz. Rycerze, białogłowy, pacholęta porzucają swoje codzienne zajęcia i obowiązki, zapominają o sukienkach i garniturach…
Przywdziewają szaty średniowieczne, a współczesność, zaraz po przybyciu do obozu powstałego na polach Grunwaldu, pakują głęboko do kufrów i skrzyń.
Od wielu lat, ta największa w Polsce inscenizacja historyczna gromadzi....
(nr 14) Czternasty numer "Gazety Rycerskiej"
Właśnie zaczyna się jesień, a wraz z nią przychodzi pora na dokonanie wszelkich podsumowań mijającego sezonu obfitującego w rozliczne turnieje rycerskie, festyny i festiwale archeologiczne oraz rekonstrukcje bitew.
Nie było właściwie tygodnia, aby w jednym w polskich miast i miasteczek nie obywała się jakaś impreza historyczna. Organizowane na coraz szerszą skalę, przyciągają nie tylko miłośników historii, ale i olbrzymią liczbę obserwatorów.
(nr 15) Nowy piętnasty numer "Gazety Rycerskiej"
Średniowiecze przez wielu postrzegane jest jako czasy upadku, ciemnoty i fanatyzmu. Ten nonsensowny stereotyp jest tak mocno ugruntowany, że nawet wiedza uczonych, nie potwierdzająca w żadnym aspekcie tego stwierdzenia, w niewielkim stopniu przebija się do świadomości społecznej. Wielu z nas nawet w szkole uczyło się o „mrokach średniowiecza” zastoju nauki i kultury, które rzekomo cechowały wieki średnie. Te stereotypowe sądy okazały się na tyle trwałe, że ludzie mówiąc o owych „mrokach”, jednocześnie podziwiają piękno gotyckich katedr i zachwycają się etosem rycerskim, nie nazywając tego dziedzictwem wieków średnich.
|
|
|