Panie Polaków było ok.30tys? Wojsk Polsko-Litewskich było ok. 40tys. a w tym jeszcze wojska Czeskie, Ruskie, Tatarskie i inne...
W połowie były to oddziały lekkozbrojne a wojsk Krzyżackich, plus zachodnich było ok.30 tys.
Bractwo Rycerskie Herbu Prus/Konfederacja Szlachty Wlkp.
Po pierwsze nie upierałbym się, że w armi Zakonnej byli sami zawodowcy... pamiętaj też o powinnościach feudalnych jakie musieli spełnić posiadacze ziemscy... musieli, w zalezności od wielkości posiadanych ziem stanąć oni "samojeden' albo w "liczbie jednej kopii"... Po drugie, nie upierałbym się, że w armi Polsko-Litewskiej byli amatorzy... Czesi- to oddziały zaciężne doświadczone w bojach, Polskie rycerstwo - raczej nie wymaga tłumaczenia, Litewscy bojarzy- doświadczeni w walkach z Tatarami na wschodzie, Żmudzini - oklepani w walkach podjazdowych z Zakonem... Poza tym nie dajmy się zwieść propagandzie!! Poza lekkimi oddziałami Litewskimi uzbrojenie obu stron było porównywalne!!!!!
Pozdrawiam. Mamut
Kdož jste boží bojovníci a zákona jeho,
prosteš od boha pomóci a doufejtež v něho.
Že konečně vždycky s ním zvítězíte!
dapol12 napisał/a:
/ciach!/ chociaż mieliśmy slabsze uzdrojenie i miej wojsk
Mniej wojsk? Nas było łącznie ok. 30 tys, zaś krzyżaków (razem ze sprzymierzeńcami) 15-20 tys! Źródło; znana i szanowana w całej okolicy pani mgr., moja nauczycielka historii. Faktem jest, że rozegrano to dobrze technicznie, ale przygnietliśmy ich masą. Natomiast Krzyżacy byli dużo lepiej wyszkoleni i uzbrojeni, w końcu przybyli do Prus zabijać pogan, w tym się trenowali, w końcu był to zakon rycerski. Wśród samych zakonnych prawie każdy był wojownikiem, u nas natomiast była znaczna część kontyngentu amatorskiego.
Nie byli lepiej wyszkoleni, składałbym się raczej w stronę stwierdzenia że słabiej niż wojska polsko-litewskie. Uzbrojenie tez było raczej podobne jeśli nie słabsze. O tym można poczytać w książce Andrzeja Nowakowskiego - Arms and Armour in the Medieval Teutonic Order's State in Prussia. Wojska sprzymierzone miały doświadczenia w prowadzeniu działań wojennych z Czechami, Zakonem, Tatarami i Litwą.
Jeśli chodzi o liczby wojsk to radziłbym podchodzić bardzo ostrożnie. Biorąc możliwości mobilizacyjne KP i ZNP, to siły sprzymierzone mogły wystawić około 25-28 tys natomiast Krzyżacy około 19-21tys.
poza tym w siłach zakonnych było najprawdopodobniej około 250 braci zakonnych (to nie pomyłka), rycerstwo z ziem zakonu i baliwatów, a także uzbrojeni mieszczanie i sołtysi. czyli strukturalnie obie siły wyglądały podobnie.
Następna sprawa. Na początku XV wieku ciężko znaleźć lekkie formacje. uzbrojenie na Litwie mogło być zapóźnione, jednak nie więcej niż jakieś 20 lat za Polską. Polska eksportowała broń na Litwę. Poza tym książę Witold/Vytautas bywał na dworze węgierskim i wcale nie jest wykluczone że nie zaopatrywał się w broń na Węgrzech. Na pewno odpada sienkiewiczowska wizja Litwinów ubranych w skóry. Zresztą istnieją dowody np w postaci figurki szachowej przedstawiającej litewskiego wojownika z końca XIV wieku w typowym zachodnim uzbrojeniu.
Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani