Użytkowników Online |
Gości Online: 5
Brak Użytkowników Online
Zarejestrowanych: 3,881
Najnowszy Użytkownik: baxakem
|
|
Wystawa "Templariusze. Historia i mit" |
Oficjalny plakat wystawy
enkolpion z zamku w Brodnicy (poł. XIII w.).
Prawdopodobnie import z Ziemi Świętej.
fot. Kazimierz Grążawski
Planowana wystawa składać się będzie z dwóch części: pierwsza poświęcona zostanie historii zakonu, ze szczególnym uwzględnieniem ziem obecnej Polski; natomiast druga część przybliżać będzie formowanie się mitu templariuszy od XVII w., aż do czasów nam współczesnych. Ozdobą pierwszej części będą unikalne, niezwykle rzadko wypożyczane dzieła sztuki romańskiej - w tym złote i srebrne wyroby z XII i XIII w. pochodzące m.in. ze zbiorów Muzeów Katedralnych na Wawelu i w Gnieźnie oraz Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Szczecinie.
Odlew pieczęci templariuszy domu w Małej Oleśnicy,
ze zbioru o. Józafata Ostrowskiego w Lubiniu,
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Po raz pierwszy przedstawione zostaną także wyniki prac archeologicznych, prowadzonych w dawnych komandoriach templariuszy w Rurce k. Szczecina oraz w Chwarszczanach. Zaprezentowane będą - nie pokazywane dotąd - pamiątki po tajemniczej organizacji różokrzyżowców (rzadkie starodruki i klejnoty), a także malarstwo i grafika z okresu romantyzmu i historyzmu (m.in. obrazy J. Matejki i W. Schadowa).
Jan Matejko
"Św. Ludwik, król francuski wybierający się na wyprawę krzyźową", (szkic), 1876.
fot. Muzeum Okręgowe w Toruniu
Obok obiektów ,,sztuki elitarnej" wystawione zostaną na równych prawach wytwory ,,kultury popularnej" (literatura, film, internet), w których nawiązano do tematyki templariuszy. Zastosowanie nowych ,,mediów" obok ,,klasycznych" eksponatów, stworzy nietypową ,,interaktywną" prezentację wystawienniczą, dającą zwiedzającemu możliwość brania czynnego udziału w poznawaniu ekspozycji (stanowiska multimedialne z dostępem do stron internetowych, popularyzujących zakon templariuszy, gry fabularne).
Pierścień z Pęzina, XII w.,
Muzeum Narodowe w Szczecinie;
Wystawie towarzyszyć będzie wydawnictwo składające się z dwóch części. W skład pierwszej wejdą eseje omawiające historię templariuszy na świecie i w Polsce (dr Maria Starnawska), badania archeologiczne nad siedzibami templariuszy w Polsce (dr Przemysław Kołosowski), sztukę w kręgu zakonu (Błażej Skaziński) oraz historię mitu templariuszy od średniowiecza, aż po czasy współczesne (Sławomir Majoch). Drugą część wydawnictwa tworzyć będzie: katalog eksponatów prezentowanych na wystawie oraz bibliografia poświecona templariuszom. Całość liczaca ok. 120 stron będzie bogato ilustrowana.
ostroga brązowa ze sprzączką, moneta Barnima I, miecz z Nawodnej
Muzeum Narodowe w Szczecinie
tekst: Sławomir Majoch
|
Dodane przez Admin
dnia 19 marzec 2005 18:19
|
3313 Czytań
|
|
|
|